سیستم انتقال دان در سالن های مرغ تخم گذار :

سیستم انتقال دان؛ در گذشته یکی از مسائل و مشکلات فعالان عرصه ی پرورش مرغ تخم گذار تردد بیش از اندازه افراد به داخل سالن تولید و پرورش مرغ بوده است. بنابرین از دلایل عمده انتقال بیماری و آلودگی به داخل سالن و همچنین وارد کردن استرس به مرغ و در نتیجه کاهش راندمان تولید و ضرر ناشی از این مشکل است.

متخصصین ماکی کالا پلاس با سابقه ی درخشان در صنعت مرغداری و آشنایی کامل با تجهیزات سیستم انتقال دان میتواند شما عزیزان را در جهت تامین تجهیزات، تعمیر و بروزرسانی سیستم های انتقال دان یاری رسانند. 

 یکی از مهمترین عوامل رفت و آمد در سالنهای مرغ تخم گذار مربوط به پروسه توزیع دان مورد نیاز مرغ در زمان های مشخصی از شبانه روز در سالن تولید می باشد.

سیستم-انتقال-دان-212min

در زمان های قدیم سیستم توزیع دان در سالنهای مرغ تخم گذار به صورت سنتی (دستی) با استفاده از نیروی انسانی و با وسایل ابتدایی صورت میگرفت. بنابرین جا به جایی و تردد بیش از حد در راه روی های سالن سبب افزایش احتمال انتشار آلودگی به داخل سالن توسط افراد و هدر رفتن دان و عدم توزیع یکنواخت دان در تمامی قسمت های سالن و از همه مهمتر افزایش استرس وارده به مرغ می شد.

با پیشرفت صنعت مرغداری، سیستم های جدید انتقال دان در سالن های مرغداری نصب و احداث گردید.همچنین از لحظه ورود دان به انبار تا انتقال به هاپر قفس و توزیع جلو مرغ کاملا به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست صورت میگیرد. در کنار این سیستم ها آپشن هایی همچون اتصال به سیستم اتوماسیون مرکزی سالن در نظر گرفته شده است.در نتیجه استفاده از این امکانات در کنار سیستم های جدید انتقال و توزیع دان با دقت و سرعت و با کیفیت بهتری انجام میگیرد.

سیستمن انتقال دان 1

لوله و فنر

امروزه در اکثر سالنهای پرورش مرغ تخم گذار از  لوله و فنر (اوگر) برای منتقل کردن دان به طیور استفاده میگردد همچنین این سیستم وظیفه جا به جایی دان از انبار دان به سیلو ذخیره ی و سپس از آنجا به داخل سالن و انتقال به هاپر های داخل قفس را بر عهده دارد. هنمچنین از قسمتهای مختفی تشکیل شده است و ما به صورت مختصر به معرفی و کاربرد قسمتهای آنها میپردازیم :

1- سیلو

در ظرفیت و تناژ مختلف در بازار موجود میباشد. و جهت ذخیره ی دان مورد نیاز فارم مورد استفاده قرار میگیرد.

2- لوله های انتقال دان

از جنس پلی آمید ضد سایش تولید میگردد. و در ابعاد 90 و 110 و 125 در بازار به صورت شاخه ای موجود میباشد.

3- فنر اوگر

در صنعت مرغداری بیشتر از برند تکنیکال استفاده میشود. در نتیجه این محصول باید دارای ویژگی هایی از قبیل پهنای زیاد ، ضخامت  کم ، تحمل نیروی پیچشی حاصل از الکتروگیربکس را باید داشته باشد.

4- مجموعه ی باکس ته خط

که در انتهای سیستم انتقال دان قرار میگیرد. و از قسمتهایی از قبیل الکتروگیربکس ، سنسور ته خط ، یاتاقان UCFL ، باتومی ته خط و قیف خروجی و بست فلزی فنر اوگر و پیچ و مهره جهت اتصال یاتاقان و گیربکس به قیف تشکیل شده است .

5- مجموعه قیف سر خط

که معمولا در زیر سیلو یا هاپر کمکی نصب میگردد. و شامل : باتومی سر خط ، یاتاقان UCFL ، بست فلزی فنر اوگر و پیج و مهره جهت اتصال قیف به هاپر یا سیلو  و یا اتصال یاتاقان به قیف میباشد.

6- بست فلزی لوله های انتقال دان 

که معمولا جهت مهار لوله خرطومی به قیف خروجی و یا شوتینگ ها از بست فلزی استفاده میشود.

7- شوتینگ انتقال دان

از این قطعه در جاهایی که نیاز به گرفتن خروجی از سیستم میباشد استفاده میگردد که در داخل سالنهای تخم گذار  در هر ردیف قفس 2 عدد خروجی بر روی هاپر داخل قفس جهت شارژ آن قرار میگیرد.

8- زنجیر آویز لوله 

در سیستم انتقال دان از زنجیر در داخل سالن جهت آویزان و مهار کردن لوله از سقف استفاده میگردد.

9- زانویی انتقال دان 

این نیز مانند لوله انتقال دان از جنس پلی آمید ضد سایش  در ابعاد 90 و 110 و 125 در بازار موجود میباشد. و جهت انتقال دان از زیر هاپر کمکی یا سیلو ذخیره ی دان به ورودی سالن مورد استفاده قرار میگیرد.

10- مجموعه قیف پاسکاری

در فارمهایی که فاصله سالن یا سیلو ذخیره دان از انبار دان زیاد میباشد. معمولا از قیف های پاسکاری جهت انتقال راحت و آسانتر دان استفاده میگردد. که این مجموعه شامل  رابط ورودی لوله قیف ، رابط خروجی قیف ، یاتاقان UCFL ، باتومی سرخط و بست فلزی فنر اوگر و پیچ و مهره جهت اتصال میباشد.

سیستم انتقال دان 1

در ادامه به ذکر چند مورد از محاسن استفاده از سیستم انتقال دان اتوماتیک در سالنهای مرغداری میپردازیم :

1- به دلیل عملکرد اتوماتیک این سیستم  و عدم دخالت نیروی انسانی در سالنهای مرغ تخمگذار باعث میشود. که نیاز به رفت و آمد و تردد نیروی انسانی (جهت توزیع دان ) به حد چشمگیری کاهش پیدا کند.که این امر باعث برطرف شدن یکی از مهمترین عوامل انتقال بیماری از محوطه بیرون به داخل سالن یعنی تردد افراد جهت توزیع دان در سالن میگردد.  و در نتیجه سبب افزایش راندمان  و سود حاصله در فارمهای تخم گذار میگردد.

2-برحسب نوع قطر لوله و اوگر و قدرت الکتروگیربکس) قادر هست 3 الی 10 تن دان در ساعت با استفاده از کمترین ظرفیت نیروی انسانی انتقال دهد که با توجه به افزایش دستمزد نیروی انسانی و هزینه های جانبی آن استفاده از این سیستم بسیار به صرفه میباشد.

3- در این سیستم به علت عملکرد اتوماتیک و عدم دخالت نیروی انسانی احتمال آلودگی دان مصرفی و بروز بیماری ناشی از آن به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکند .

4 – با اتصال سیستم انتقال دان به اتوماسیون مرکزی سالن میتوان به راحتی میزان دان مصرفی ، زمان توزیع دان و … به صورت کاملا دقیق و اصولی تنظیم و محاسبه نمود. همچنین دان با کیفیت و در زمان مناسب در اختیار طیور قرار گیرد
بنابرین افزایش راندمان تولید در فارمهای تخم گذار و کاهش پرت دان مصرفی در سالن و در نتیجه افزایش سود آوری در فارم را به دنبال دارد.

 شما عزیزان میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه ی تجهیز سالنهای مرغداری ، سیستم های انتقال دان و تامین تجهیزات مورد نیاز سالنهای تخمگذار ، گوشتی ، پولت ، بلدرچین ، بستر و… با کارشناسان ماکی کالا پلاس در ارتباط باشید.