سیستم برق و اتوماسیون در سالنهای مرغ تخم گذار :

سیستم برق و اتوماسیون؛ بدون تردید سیستم برق و اتوماسیون در فارم های مرغ تخم گذار یکی از ارکان مهم و جدایی ناپذیر این شاخه ی تولیدی میباشد.

بسیاری از قسمت های فارمهای مرغداری به وسیله ی برق و سیستم اتوماسیون کنترل میگردد. همچنین با پیشرفت علم و فناوری و بهبود و گسترش روش های تولید و پرورش طیور ، استفاده از این سیستم ها در قسمتهای مختلف فارمهای تخم گذار بیشتر از پیش مشاهده میگردد.

متخصصین ماکی کالا پلاس با بهره مندی از دانش روز دنیا در صنعت مرغداری و آشنایی کامل با تجهیزات سیستم برق و اتوماسیون میتواند شما عزیزان را در جهت تامین تجهیزات، تعمیر و بروزرسانی سیستم های برق و اتوماسیون یاری رسانند. 
نقش اساسی سیستم های اتوماسیون در سالنهای مرغ تخم گذار مانند: شاخه های دیگر پرورش طیور که موجب افزایش راندمان تولید و توان و بهره وری و سودآوری واحدهای تخم گذار میشود.

همچنین در صورت استفاده از آن در قسمت های مختلف فارم ، میتوان کنترل و نظارت دقیق و کامل در سالنهای مرغ تخم گذار داشته باشیم.

 همچنین هزینه نیروی انسانی و اپراتوری به علت تمام اتومات بودن سیستم و عدم دخالت دست و ضایعات و تلفات تولید در فارمهای مرغداری کاهش پیدا میکند.

 از همه مهم تر از بروز هرگونه خطا و اشتباه توسط نیروی انسانی در کنترل سالن جلوگیری میشود. علاوه بر این از راه دور به وسیله موبایل و یا کامپیوتر از طریق سیستم به قسمتهای مختلف فارم کنترل و نظارت کافی داشت.

سیستم اتوماسیون معمولا از قسمتهای زیر تشکیل شده است :

سرور مرکزی

برنامه ریزی سیستم ، نظارت بر قسمتهای مختلف ، ارسال گزارشات از طریق پیامک یا تماس و مدیریت کل قسمت ها بر عهده سیستم مرکزی است.

عملگر  

 مدیریت روشنایی ، تهویه ، اینلت ها ، دما و … در سیستم استفاده میشود.

موتور اینلت 

همچنین کنترل اینلت به صورت خطی (میزان باز و بسته شدن دهنه ) و تنظیم هوای ورودی سالن استفاده میشود.

سنسور پک 

جهت اتصال سنسور آمونیاک ، CO2 ، رطوبت و … جهت همگن کردن دما در قسمتهای مختلف سالن و کنترل رطوبت میباشد.

سنسور آمونیاک

این محصول میتواند شما را  از میزان گاز آمونیاک موجود در سالن توسط سیستم اتوماسیون مطلع سازد.

سنسور دما

برای اطلاع و کنترل میزان دمای هوا در قسمتهای مختلف سالن استفاده میشود.

سنسور رطوبت 

از سنسور رطوبت جهت کنترل رطوبت موجود در سالن توسط سیستم اتوماسیون  استفاده میگردد.

 در نهایت با استفاده از سیستم اتوماسیون میتوان پارامترهایی همچون دما و رطوبت در داخل سالن (قسمت های مختلف) و محوطه بیرون سالن ، میزان گازهای موجود در سالن مانند دی اکسید کربن و آمونیاک و گرد و خاک ، میزان آب مصرفی و فشار و سرعت هوا و … را  اندازه گیری نمود.

سیستم برق واتوماسیون-min

ویژگی های مهم سیستم اتوماسیون برق

از ویژگی های این سیستم میتوان به نصب سریع و آسان در سالن ، قیمت بسیار پایین (باتوجه به افزایش روز افزون دستمزد و هزینه ی نیروی انسانی و کاهش نیروی انسانی) ،دقت بالای سیستم و گرفتن خروجی های بسیار دقیق از آن به صورت نموداری ، امکان اتصال و نظارت از راه دور با کامپیوتر و یا موبایل جهت نظارت بر قسمت های مختلف فارم از طریق دریافت پیامک یا تماس ، ایجاد آلارم و اخطار در زمان بروز مشکل در کارکرد تجهیزات کنترلی بصورت اتوماتیک در تمام ساعات شبانه‌روز ، تعریف سطوح و دسترسی به افراد مختلف در فارم به سیستم و ثبت تمامی تغییرات انجام شده در سیستم ، کاهش خطای انسانی و تلفات در سالن مرغداری  و کاهش تردد افراد به داخل سالن و کاهش آلودکی ناشی از آن و کاهش مصرف سوخت و انرژی در سالن  و ثبت و نگهداری اطلاعات میتوان اشاره کرد.

با استفاده از سیستم اتوماسیون در سالنهای مرغ تخم گذار میتوان به قسمتهای زیر نظارت و کنترل داشت :

  1.  اطلاع از مقدار دقیق دان مصرفی در سالنهای مرغداری و همچنین تنظیم زمان و مقدار توزیع دان در طول ساعات مختلف شبانه و روز در سالن از طریق کنترل و نظارت بر قستمهای مختلف سیستم انتقال دان (از قبیل : الکتروگیربکس سنسور ، لودسل و …) که این باعث کاهش هدر رفتن دان و افزایش راندمان تولید میگردد.
  2. میزان سرعت و جریان و دما و کیفیت و رطوبت هوای سالن نیازمند کنترل و نظارت هستند.بنابرین با تکیه بر این موضوع نظارت بر میزان باز و بسته شدن دهنه ی اینلت و شاتر ورودی هوا و همچنین در نظر گرفتن عملکرد سیستم پدکولینگ (پمپ آب) و سرعت فن های سیرکوله و چیمنی موجود در طول سالن و در انتهای سالن با استفاده از اینورتر و هیتر های گرمایشی موجود در سالن با کمک گرفتن از سنسورهای نصب شده در محوطه داخل و بیرون سالن مرغداری به نقش اساسی سیستم اتوماسیون پی خواهیم برد.
  3. افرادی در ساعات معینی از شبانه و روز وظیفه ی بازرسی و نظارت بر قسمتهای مختلف سالن از قیبل قفس را بر عهده دارند ، بنابرین جهت اطمینان از عملکرد صحیح آنها دستگاههای ثبت اثر انگشت در ابتدا و انتهای سالن قرار داد که تعداد و زمان و کیفیت بازرسی افراد به صورت کامل در سیستم ثبت گردد و قابلیت بازبینی را دارد. همچنین نقش سیستم اتوماسیون برق با کنترل و نظارت بر عملکرد نیروهای نظارتی در سالن های تخم گذار در طول شبانه و روز کاملا واضح است.
  4. کنترل و نظارت بر میزان آب مصرفی در قسمتهای مختلف فارم از جمله : میزان آب مصرفی سالن ، سیستم پد کولینگ (خنک کاری) ، سیستم مه پاش  و … میتوان اشاره کردکه با توجه به موقعیت جغرافیایی و مشکل شدید کم آبی در ایران استفاده از سیستم در سالنهای مرغداری بسیار حائز اهمیت میباشد و میتوانبا استفاده از این سیستم  تا حد بسیار زیادی در آب مصرفی سالن صرفه جویی به عمل آورد .
  5. کنترل و نظارت بر سیستم روشنایی سالن از طریق کنترل زمان روشن و خاموش شدن لامپ های روشنایی در طول ساعات شبانه و روز و همچنین کنترل شدت نور لامپ های نصب شده در سالن  با استفاده از دیمر میتوان اشاره کرد که با این کار میتوان روز و شب مصنوعی در سالن به وجود آورد  و با کنترل تغذیه و آب و تهویه مناسب بیشترین راندمان تولیدی را از گله گرفت.

سیستم-اتوماسیون-00min

شما عزیزان میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان و خدمات در زمینه ی تجهیز سالن های مرغداری، سیستم برق و اتوماسیون و موارد دیگر با کارشناسان فنی ماکی کالا پلاس در ارتباط باشید.