سیستم مه پاش (Fogging System)

گروه صنعتی ماکی کالا پلاس با استفاده از کارشناسان مجرب ، چندین سال تجربه در صنعت مرغداری و پرورش طیور و بهره گیری از دانش روز دنیا آماده ی ارائه خدمات و مشاوره در زمینه تجهیز سالن های مرغداری و گلخانه ، برآورد هزینه و ارائه طرح توجیهی ، فروش آنلاین تجهیزات سیستم مه پاش فارم های مرغداری، دامپروری و…  و سرویس و بروزرسانی فارم های قدیمی میباشد.
با توجه به افزایش جمعیت و نیاز روز افزون جامعه ی بشری به مصرف مواد غذایی از جمله محصولات مرغداری و دامی و همچنین رشد چشمگیر صنعت مرغداری در چند سال گذشته ، پرورش دهندگان همواره به فکر ایجاد راهکارهایی جهت افزایش راندمان تولید در واحدهای پرورشی بوده اند . یکی ار مهمترین عوامل موثر در افزایش راندمان تولید در واحدهای مرغداری ، تهویه مناسب و ایجاد هوای تمیز و خنک و دارای رطوبت مناسب میباشد . در گذشته برای ایجاد رطوبت در سالنهای مرغداری ، از آبپاش استفاده میکردند که این روش راندمان آنچنانی در سالنهای مرغداری نداشت. 

ولی با پیشرفت در صنعت مرغداری ، این سیستم جایگزین روشهای قدیمی گردید. با استفاده از این نوع سیستم میتوان با ایجاد رطوبت در سالن ، گرد و خاک و مشکلات تنفسی و بوی نامطبوع ناشی از کود و همچنین استرس ناشی از گرما و شوک حرارتی را در مرغ تا حد زیادی کاهش داد . همچنین در سالنهای مرغداری از این سیستم جهت ضدغفونی نیز میتوان استفاده کرد به نحوی که با اضافه کردن مواد ضد عفونی کننده به آب موجود در مخزن مه پاش و اسپره آب توسط نازلهای مه پاش در تمامی فضای سالن عمل ضدغفونی کردن صورت میگیرد . در سالنهای مرغداری با افزایش گرما ، میزان رطوبت سالن کاهش پیدا میکند و همچنین در فصول سرد سال نیز هوای سرد و خشک میتواند باعث کاهش راندمان تولید و در نتیجه کاهش سود می گردد. لذا جهت جلوگیری از ایجاد هر نوع خسارت در این زمینه و افزایش کیفیت و راندمان تولید ، استفاده از این نوع سیستم در سالنهای مرغداری به شدت توصیه میگردد. این سیستم در سالنهای مرغداری یک سیستم خنک سازی ارزان و بسیار کارآمد می باشد که در گله های گوشتی باعث افزایش وزن و بهبود تولید و در گله های تخم گذار نیز باعث افزایش کیفیت و تولید تخم مرغ می شود . به همین دلیل هست که سیستم مه پاش یکی از الزامات تولید در سالنهای پرورش میباشد.

این سیستم در انواع مختلفی از جمله دیسکی ، نازلی و التراسونیک و … تولید میگردد که در سالنهای مرغداری معمولا نوع نازلی و دیسکی آن به علت قیمت مناسب ، نصب راحت و … بیشتر از موارد دیگر کاربرد دارد . بهترین روش برای ایجاد رطوبت در سالن مرغداری استفاده از مه پاش های دیسکی و یا نازلی می باشد. این مه پاش ها معمولا در قسمت بالای سالن نصب می گردد و به دلیل گرم بودن لایه بالایی هوا در داخل سالن با استفاده از تبخیر قطرات آب ، رطوبت مورد نیاز محیط را تأمین میکند .

سیستم رطوبت ساز نازلی نباید سبب ادغام قطرات آب با هم دیگر شود ، چرا که در این صورت قطره های ریز آب تبدیل به قطره های درشت شده و تبخیر به صورت مناسب شکل نمیگیرد و در این صورت باعث خیس شدن کف سالن یا بستر میگردد . سیستم مه پاش التراسونیک یکی از بهترین دستگاه های رطوبت ساز در سالنهای مرغداری می باشد که بر خلاف دیگر رطوبت سازها باعث پاشش آب بر روی بستر و خیس شدن کود نمیشود ولی به دلیل اینکه قیمت رطوبت ساز التراسونیک به دلیل کیفیت و توان بالای آن از بقیه سیستم های مشابه بالاتر است ، معمولا برخی از مرغداران تمایل دارند که از مه پاش ارزان قیمت تر استفاده میکنند .

این در صورتی هست که قطعا رطوبت ساز التراسونیک بهترین گزینه در سیستم های مه پاش میباشد.  البته به دلیل اینکه در اکثر مرغداری ها آب موجود دارای املاح بالایی هست ، معمولا مرغداران دستگاهی را برای تولید رطوبت انتخاب میکنند که بتواند با توجه به املاح موجود در آب وظیفه خود را درست انجام دهد . چون استفاده از آب چاه و یا آبهایی که املاح معدنی زیادی دارد ، اصلا برای سیستم مه پاش التراسونیک توصیه نمیشود ، چون ناخالصی های موجود در آب بر روی قطعات مهم دستگاه رسوب میکنند و باعث اختلال در کار آن میشود. این در صورتی که میزان ناخالصی موجود در آب اختلالی در عملکرد رطوبت ساز دیسکی ایجاد نمیکند. رطوبت سازهای نازلی معمولا از مخزن (جهت ذخیره آب مورد نیاز سیستم ) ، کمپرسور متشکل از الکتروموتور و پمپ آب  (جهت کمپرس و تزریق آب موجود در مخزن آب به شلنگ ) ، شلنگ (جهت انتقال آب با فشار زیاد به نازل) ،  نازل از جنس استیل و ضد چکه ( جهت اسپره  آب به محوطه داخل سالن) ، تابلو برق (جهت کنترل کمپرسور ) تشکیل شده است .

 در سالنهای مرغ گوشتی معمولا جوجه ها از روزهای اول تا تقریبا دو هفتگی به رطوبت بالای 60 تا 70 درصد در سالن نیاز دارند و عدم رطوبت کافی در سالن پرورش باعث کم شدن آب موجود در بدن جوجه و اختلال در جذب کیسه زرد و در نتیجه افزایش بیماری و تلفات میگردد به همین دلیل هست که استفاده از این سیستم در سالنهای مرغداری بسیار مهم میباشد . عدم استفاده از سیستم مه پاش در سالنهای مرغداری عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد و باعث ایجاد مشکلاتی از جمله کاهش تولید و کیفیت تخم مرغ در واحدهای تخم گذار و مرغ مادر ، کاهش وزن ، رشد و تولید و در نتیجه سود در گله های مرغ گوشتی ، ایجاد شوک دمایی و افزایش دمای بدن و استرس و بی قراری در مرغ و در نتیجه باعث ایجاد عارضه هایی مثل کانیبالیسم یا خود خوری در پرنده میگردد و این در صورتی هست که با استفاده از این سیستم در سالنهای مرغداری میتوان علاوه بر افزایش رشد و در نتیجه بهبود راندمان تولید ، گرد و غبار و بوی نامطبوع ناشی از کود را در سالن مرغداری کاهش داد ، دمای بدن پرنده در فصل گرما با ایجاد رطوبت و خنک کردن دمای سالن کاهش داد ، همچنین باعث بهبود مقاومت بدن پرنده را در مقابل امراض و بیماری ها و کاهش استرس گرمایی و عوارض ناشی از آن چون  کانیبالیسم و … گردید .

شما عزیزان میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان و خدمات در زمینه ی تجهیز سالنهای مرغداری به سیستم مه پاش و تهیه قطعات یدکی و تعمیر و نگهداری سیستم مه پاش با کارشناسان فنی ماکی کالا پلاس در ارتباط باشید .