سیستم گرمایش در سالن های مرغ تخم گذار :

سیستم گرمایش؛ با توجه به پیشرفت روز افزون در صنعت مرغداری و افزایش تراکم در فارمهای گوشتی و تخم گذار ، مسئله تامین گرمایش  مورد نیاز سالن مرغداری بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است .در گذشته جهت تامین گرمایش مورد نیاز سالنهای  مرغدرای از روشهای ابتدایی و غیر استاندارد استفاده میشد که استاندارد نبوده و همچنین راندمان آنچنانی هم نداشت ولی با پیشرفت علم در صنعت مرغداری و پیدایش انواع جت هیتر ، تحول عظیمی در این عرصه به وجود آمده است .از هیتر گرمایشی جهت تامین گرمایش مورد نیاز سالن مرغداری در فصول سرد سال استفاده میشود که در انواع و ظرفیتهای مختلف با توجه به ابعاد و اندازه و ظرفیت سالن در بازار موجود میباشد .

مجموعه ی ماکی کالا پلاس با استفاده از دانش روز دنیا در صنعت مرغداری و آشنایی کامل با تجهیزات سیستم گرمایش  میتواند شما عزیزان را در جهت تامین تجهیزات، تعمیر و بروزرسانی سیستم های گرمایش سالن های مرغداری یاری رسانند. 

معمولا با توجه به ابعاد و اندازه و ظرفیت سالن انتخاب میکنند تا جوابگوی نیاز آن مجموعه باشد و  باید ویژگی هایی از جمله توان تامین گرمایش مورد نیاز سالن ، هزینه اولیه کم ، تعمیر و نگهداری و سرویس آسان ، مصرف انرژی پایین و مقرون به صرفه بودن و نصب آسان و راحت و دارا بودن استانداردهای لازم جهت حفظ ایمنی و … این سیستم را باید داشته باشد .

این سیستم در انواع مختلفی از جمله تابشی ، کوره ای ، موشکی و … در ابعاد و اندازه و ظرفیتهای مختلف در بازار موجود میباشد ولی در ایران از هیترهای موشکی نسبت به انواع دیگر به دلیل راندمان بالا ، هزینه اولیه پایین ، نصب راحت و … بیشتر استفاده میشود. این در حالیست که مدرترین روش گرمایشی که امروزه بیشتر در کشورهای پیشرفته دنیا  برای گرمایش سالنهای مرغداری مورد استفاده قرار میگیرد ، سیستم گرمایش تابشی(گرمایش از سقف) میباشد که استفاده از این سیستم در مقایسه با سیستم های گرمایشی دیگر سبب کاهش ضریب تبدیل و افزایش سرعت رشد در طیور و کاهش در مصرف انرژی و هزینه های جانبی و در نتیجه بازدهی بیشتر و افزایش راندمان میگردد .

سیستم گرمایش موضعی که معروف ترین مادر مصنوعی با سوخت فسیلی میباشد . اجزای مادر مصنوعی به طور کلی شامل چتر مادر مصنوعی، منبع تولید حرارت از سوخت و قلاب آویز یا چهارچوب میباشد . مادرهاي مصنوعی یا به صورت آویز از سقف در سالن جاي میگیرند و یا در روي یک چهارپایه بر روي بستر قرار گرفته و یا در انواع لوله های آب داغ، در نزدیکی کف بستر قرار دارند. مادرهاي مصنوعی بر اساس نوع سوخت مصرفی به انواع مادرهاي گاز سوز، برقی، گازوئیل سوز، با لامپ UV و مادر مصنوعی با استفاده از لوله هاي محتوي آب گرم در نزدیکی کف سالن تقسیم میشوند. چتر مادر مصنوعی به منزله یک صفحه تابشی عمل مینماید و گرماي تولیدي را به سمت جوجه و بستر هدایت میکند. در حقیقت چتر مادر مصنوعی کار متمرکز کردن حرارت به روي جوجه را برعهده دارد.

گرم کننده چهارشاخ گرمایشی مرغداری که در معمولا در مرغداريهاي سنتی و نیمه سنتی از مادرهاي مصنوعی گازي یا گازوئیلی قدیمی که به چهارشاخ معروف اند، استفاده میشود. ساختار اصلی آنها در واقع منبع حرارتی است که توسط چهارپایه بر روي کف سالن قرار میگیرد. بعضا از این گونه مادرهاي مصنوعی برای گرمایش کل سالن و یا به عبارتی به عنوان سیستم گرمایش مرکزی نیز استفاده میشود که البته توزیع گرماي خوبی در کل سالن نخواهند داشت . از معایب این سیستم گرمایشی میتوان به احتمال ایجاد جرقه و آتشسوزي در سالن، استفاده از اکسیژن سالن براي سوخت و بالابردن شانس ابتلاي گله به عوارض ناشی از هیپوکسی، عدم امکان کنترل اتوماتیک دما در سالن و نیاز به صرف وقت و رسیدگی مداوم از سوي مرغدار یا کارگر، عدم توزیع یکنواخت گرما در سالن ، بازده پائین تبدیل سوخت به حرارت و اتلاف انرژي بسیار زیاد، کارا نبودن در سیستم تهویه تونلی و خاموش شدن مکرر و رها شدن گازهاي سمی حاصل از سوخت در سالن در صورت عدم تعبیه دودکش براي دستگاه، اشاره نمود.

در سیستم گرمایش تابشی به جای گرم کردن و گردش هوا ی گرم در طول سالن ، گرما مستقیما به کف سالن و بدن پرنده میتابد. در این سیستم گرمایشی حرارتی ناشی از سوختن گاز در داخل یک لوله با آلیاژ مخصوص حرکت میکند و سبب داغ شدن سرتاسری لوله می گرد و سپس اشعه مادون قرمز حاصله توسط صفحه انعکاس دهنده نصب شده در بالای لوله به کف سالن تابیده میشود . در این سیستم گرمایشی حرارت حاصله بسیار سالم  و بدون دود و گازهای مضراست و بهترین روش توزیع و پخش یکنواخت گرما را از سقف به کف سالن و بدن پرندگان میباشد . سیستم گرمایش کوره ای که بیشتر در  تهویه تونلی مورد استفاده قرار میگیرد متشکل از کوره ، فن ، ترموستات ، تابلو برق ، لولهای شبکه ای (جهت انتقال گرما به هوا ) است که در این سیستم کوره یا محفظه ی احتراق در بیرون سالن قرار میگیرد . در این سیستم گرمای ناشی از سوختن ، سوختهای فسیلی از جمله گاز ، گازوئیل و … هوای ورودی را گرم کرده و سیپس به وسیله ی فن هوا به داخل سالن دمیده میشود  و با چرخش در داخل سالن و پیمایش در طول سالن باعث گرم شدن هوای سالن میگردد .

 هیترهای موشکی یکی دیگر از انواع سیستم های گرمایشی هست که در سالنهای مرغداری مورد استفاده قرار میگیرد که معمولا از نوع سوخت مصرفی گاز یا گازوئیل با قدرت و توان مختلف در بازار موجود میباشد . این هیترها دارای سنسورهایی حرارتی جهت روشن و خاموش شدن اتومات میباشد ، همچنین با اتصال این هیترها به سیستم اتوماسیون میتوان با استفاده از سنسور های موجود در سالن در صورت نیاز جهت تنظیم دمای سالن مورد استفاده قرار گیرد. در این سیستم سوخت داخل کوره هیتر محترق میگردد و سپس گرمای حاصله با استفاده از فن به داخل سالن پرتاب میگردد. فن هیتر میتواند هوای گرم را تا50 متر در طول سالن پرتاب کند . هیتر های موشک معمولا در دو نوع اگزوزدار  و بدون اگزوز در بازار موجود میباشد که در نوع اگزوزدار هوای مورد نیاز هیتر به وسیله لوله از بیرون سالن تامین میگردد و همچنین گازهای سمی ناشی از احتراق مانند مونواکسید کربن به وسیله ی لوله ی دیگر از سالن به محیط بیرون انتقال پیدا میکند.

شما عزیزان میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان و خدمات در زمینه ی تجهیز سالنهای مرغداری به سیستم گرمایشی و تامین تجهیزات مورد نیاز در این زمینه با کارشناسان فنی ماکی کالا پلاس در ارتباط باشید .